Największe atrakcje na Lombok, które warto zwiedzić

Lombok to nieco mniej znana wyspa w Indonezji. Równie atrakcyjna i zielona, co sąsiednia popularna Bali. Lombok jest zdecydowanie spokojniejszą wyspą, mniej uczęszczaną przez turystów, co jest jej zdecydowaną zaletą.

Do tego tutejsze plaże śmiało mogą konkurować z tymi znanymi z sąsiedniej Bali. Nawet przez wielu są one uważane za piękniejsze. Na wyspie jedną z głównych atrakcji jest trzeci pod względem wysokości wulkan w Indonezji – Rinjani.

Lombok położona jest między wyspami Bali a Sumbawa, na Oceanie Spokojnym. Należy ona do archipelagu Małych Wysp Sundajskich. Jest zdecydowanie mniej popularna, niż Bali czy Jawa. Wielka komercja turystyczna jeszcze tu się nie wdarła.

Jednak zapewne za kilka lat i tu będą stały molochy koncernów hotelarskich, które z jednej strony dadzą pracę lokalnym mieszkańcom, z drugiej na zawsze zostanie utracony dziewiczy charakter tej wyspy. A jakie atrakcje czekają tu na turystów?

Co warto zobaczyć na Lombok?

Zacznijmy od najbardziej widocznego miejsca na wyspie, czyli wulkanu Rinjani. Ma on wysokość 3726 m .n.p.m, co go plasuje na trzecim miejscu, pod względem wysokości w tym kraju. Wulkan znajduje się na terenie Parku Narodowego Gunung Rinjani, który chroni ten obszar.

To doskonałe miejsce na trekking, podczas którego można zobaczyć tradycyjne wioski, gorące źródła, jaskinie oraz wodospady – Sendang Gile i Tiu Kelep. Oprócz tego w samej kalderze wulkanu znajduje się jezioro Segara Anak. Uważane przez wyznawców hinduizmu za święte.

Wulkan Rinjani wraz z jeziorem Segara Anak - największe atrakcje Lombok
Wulkan Rinjani wraz z jeziorem Segara Anak – największe atrakcje Lombok

Atrakcją na Lombok będzie także wizyta w stolicy – Mataram. Warto tu się udać na jeden z lokalnych targów, gdzie warto kupić ręcznie wykonane pamiątki z wyspy. Oprócz tego można zajrzeć do muzeum Negeri Nusa Tenggara Barat, które dotyczy historii kultury na Lombok.

Jednak największą atrakcją Mataram jest park Taman Narmada, gdzie znajduje się jedna z największych świątyń hinduistyczna na Lombok – Pura Meru, składająca się z trzech budowli. Każda z nich poświęcona jest jednemu z bogów – Brahmy, Sziwy i Wisznu. Do tego w parku jest także źródło młodości.

Dobrym pomysłem na spędzenie czasu na wyspie jest także wizyta w parku słoni. Można tu podejrzeć te wielkie ssaki bardziej z bliska, zobaczyć ich kąpiel czy karmienie. A przy okazji dowiedzieć się nieco więcej na temat samych słoni.

Na Lombok atrakcją są także wycieczki do pobliskich wiosek. W niektórych z nich można zobaczyć nie tylko codzienne życie tutejszych mieszkańców, ale też podpatrzeć proces podczas którego wytwarzane są tu niezwykłe wyroby. I tak w Sukarara produkuje się ikat – rodzaj kolorowej tkaniny, natomiast w Banyumulek różne ceramiczne naczynia. Warto też zajrzeć do osad Sasaków – czyli rdzennych mieszkańców wyspy, ze swoim językiem i tradycjami.

Plaże na Lombok

Na Lombok nie brakuje pięknych, szerokich plaż o białym piasku. Jedną z popularniejszych jest prawie dwukilometrowa plaża nad zatoką Tanjung Aan. Oprócz miękkiego piasku na którym można się wygrzewać, jest tu też błękitny ocean, którego płytkie wody zachęcają do snurkowania, nauki pływania i po przypływie także surfingu.

Najpiękniejsze plaże na Lombok
Najpiękniejsze plaże na Lombok

Kolejną tym razem bardzo charakterystyczną plażą jest Pink Beach, i jak nazwa wskazuje piasek na niej jest koloru różowego. Barwa ta jest wynikiem zmieszania drobin piasku z cząstkami koralowca. Plaża Pink Beach jest położona na półwyspie Ekas.

Jeśli jednak szukacie czegoś bardziej oddalonego to warto pojechać nad plażę Mekaki, również umiejscowionej w malowniczej zatoce. Natomiast miłośnicy plażowania i kąpieli na pewno będą zachwyceni plażą Selong Belanak, która jest nie tylko przestronna, ale i zapewnia płyciznę, tuż przy brzegu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *