Pogoda w Norwegi – kiedy przyjechać na zwiedzanie fiordów?

Norwegia jest krajem kojarzonym głównie z wysokimi zarobkami i emigrantami, ale też z malowniczymi krajobrazami, piękną przyrodą oraz raczej zimną pogodą. Jednak tutejsze temperatury potrafią być znacznie wyższe, od tego co zakładamy. Aczkolwiek pogoda w ciągu dnia potrafi się mocno zmieniać, nawet i o kilkanaście stopni na słupkach termometrów. Zatem kiedy najlepiej przyjechać do Norwegii, by zwiedzić jej najpiękniejsze miejsca?

Pogoda w Norwegii

Pogoda w Norwegii jak już wspominaliśmy bywa mocno zmienna. Dlatego nawet po przyjeździe warto śledzić miejscową prognozę, która podpowie czego spodziewać się w ciągu dnia. Szczególnie wzdłuż wybrzeża, gdzie umiejscowione są największe atrakcje tego kraju, czyli fiordy. Nawet jeśli rano przywita nas tu mżawka, czy lekki deszczyk, to później niebo może się całkowicie rozpogodzić. Z drugiej strony podczas zwiedzania tego cudu natury, zawsze warto mieć przy sobie parasol bądź okrycie przeciwdeszczowe.

Wiosna – pogoda w Norwegii
Wiosna w Norwegii zaczyna się zdecydowanie później, niż u nas. Dopiero koło maja śnieg zaczyna topnieć. W wyższych partiach gór utrzyma się on nawet do czerwca, wówczas też trzeba pamiętać że niektóre szlaki będą nadal pozamykane. Natomiast w południowej i zachodniej części Norwegii wiosna może przyjść nawet i w kwietniu.

To dobry czas na zwiedzanie fiordów, mimo iż temperatury nie są jeszcze najwyższe. Dużym plusem jest zdecydowanie mniejsza ilość turystów odwiedzająca Norwegię i fiordy, ale za to niektóre muzea czy atrakcje mogą być nieco krócej otwarte. Warto też dodać, iż maj i czerwiec są miesiącami, kiedy najmniej pada.

Wiosenna pogoda w Norwegii
Wiosenna pogoda w Norwegii

Lato – pogoda w Norwegi
Lato to czas kiedy na zwiedzanie fiordów w Norwegii przyjeżdża najwięcej turystów. Dni są wówczas najdłuższe, a termometry wskazują nawet i ponad 25 stopni. W północnych częściach tego kraju słońce wcale nie zachodzi. Chodź jak już wspominaliśmy, temperatura w niektórych regionach może zaskoczyć i pokazać jedynie 14-15 stopni.

Pogoda latem na wybrzeżu jest też trochę bardziej deszczowa niż u nas, za to temperatura wody w zatokach i fiordach jest wówczas najwyższa. Szału nie ma, bo to jedynie 18 stopni, jednak wykapać się można. Szczególnie podczas białych nocy.

Jesień – pogoda w Norwegi
Początek jesieni to praktycznie koniec sezonu turystycznego w Norwegii. Wrzesień to taki ostatni moment, by we względnie dobrych warunkach pogodowych zwiedzić fiordy. Potem temperatury pokazują już około 10 stopni, natomiast nocą może ona opaść i poniżej zera. W pierwszych dniach października potrafi tu spaść już pierwszy śnieg.

Wrzesień to miesiąc kiedy cała przyroda zmienia kolory na zdecydowanie bardziej jesienne. To tez jeden z miesięcy, kiedy najmniej pada. Nic tylko przyjechać nad fiordy.

Piękna jesień nad norweskimi fiordami
Piękna jesień nad norweskimi fiordami

Zima – pogoda w Norwegi
Zima to najdłuższa pora roku w Norwegii. Prawdziwy raj dla miłośników śniegu oraz sportów zimowych. Mimo to nadal są organizowane rejsy po fiordach. Zaśnieżone zbocza gór, też mają swój urok. Jednak trzeba się przygotować na niskie temperatury. To dobry czas by zobaczyć nie tylko lodowe hotele, ale i sławną na cały świat zorzę polarną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *