Charakterystyka kuchni amerykańskiej i co warto zjeść podczas podróży po USA

Nieco zaskakujący tytuł, nieprawda? 🙂

Przecież niby każdy zna kuchnię amerykańską od podszewki, w końcu kto nie jadł tłustych hamburgerów, czy krwistych steków z knajp stylizowanych na te pochodzące ze Stanów. Do tego kupa frytek i wiadro coli. No niby tak, jednak taka prawdziwa zakorzeniona kuchnia w USA jest chyba nieco mniej niezdrowa, a na pewno może być smaczniejsza. Ba, czasem jedzone przez nas potrawy są właśnie pochodzenia amerykańskiego, z czego sobie nawet nie zdajemy sprawy. Przykładem jest tu hot-dog, może i mało zdrowa przekąska, jednak w pełni wymyślona właśnie w Stanach. Chociaż Niemcy i Austriacy mieli by pewnie inne zdanie.

Przede wszystkim opisując kuchnię amerykańską trzeba sobie zdawać sprawę z faktu, iż całe Stany to mieszanina wpływów różnych kultur. To właśnie napływający imigranci stworzyli miks tutejszych potraw, wraz z tym co przywieźli ze swoich krajów. Można tutaj odnaleźć wpływy kuchni niemieckiej, polskiej, rosyjskiej, włoskiej, holenderskiej, francuskiej, karaibskiej oraz wielu, wielu innych. Stąd też takie podobieństwo do potraw gotowanych na całym świecie.

Co warto zjeść w Stanach Zjednoczonych
Co warto zjeść w Stanach Zjednoczonych?

Czego warto spróbować na wakacjach w Stanach Zjednoczonych?

  • Po pierwsze nawet nie wchodźcie do McDonalda, bo to co dostaniecie tam w Stanach jest niezwykle dalekie od naszych Drwali. Poważnie.
  • Druga uwaga tyczy się amerykańskich śniadań – dla przeciętnego Polaka, typowe śniadanie tu , to praktycznie nasz obiad. Ze smażonymi ziemniakami, kiełbaskami, boczkiem, jajkami i fasolka w sosie pomidorowym. Bierzcie zawsze pół porcji.
  • Trzecia uwaga tyczy się ilości cukru we…wszystkim. Nie wiadomo dlaczego do każdego praktycznie jedzenia dodaje się tonę cukru. Łącznie ze zwykłym pieczywem. A już zjedzenie jakiś wyrobów cukierniczych wiąże się z gwarantowaną cukrzycą.

 

APPLE PIE – to taka nasza szarlotka, jednak w nieco innej formie. Tradycyjny wypiek, obecny na każdym stole w święto dziękczynienia. W zazwyczaj okrągłej formie wyłożonej kruchym ciastem, znajdują się dość grubo pokrojone jabłka (odmiany np. granny smith) doprawione przyprawami i przykryte paskami tego samego ciasta. Deser przywędrował do USA za sprawą imigrantów z Wielkiej Brytanii. Kawał apple pie jest w restauracjach zazwyczaj serwowany z kulką śmietankowych lodów.

CHOCOLADE CHIP COOKIES – kolejna słodkość wprost z USA. To rodzaj kruchych ciasteczek wypiekanych z kawałkami czekolady, która się nie rozpuszcza, specjalnie tworząc kawałki do pogryzienia. Ponoć recepturę tych ciasteczek wymyśliła szefowa kuchni z miasteczka Whitman, w 1938 roku. U nas w kraju można czegoś podobnego spróbować np. kupując paczkę piegusków.

Kuchnia amerykańska i klasyk w postaci ciasteczek czekoladowych
Kuchnia amerykańska i klasyk w postaci ciasteczek czekoladowych

BUFFALO CHICKEN WINGS – popularne i u nas pikantne skrzydełka z kurczaka. Ich sekretem jest marynata złożona z kilku przypraw, w tym ostrego pieprzu cayenne, specjalnego sosu oraz topionego masła. Skrzydełka Buffalo wymyślone przez właścicielkę nowojorskiego baru są kultową potrawą serwowana podczas wszystkich większych imprez sportowych w Stanach.

PANCAKES – to grube placko-naleśniki, serwowane na śniadanie w wielu amerykańskich domach. Podawane zazwyczaj ze świeżymi owocami i litrem syropu klonowego. Jak na nasze podniebienia są lekko za suche i za słodkie, kiedy je polejemy płynnym cukrem klonowym. W moim osobistym odczuciu za dużo też w nich proszku do pieczenia, przez co są takie pulchniutkie i grubiutkie. Jednak ten proch w nich czuć.

Pancakes - czego warto spróbować w USA
Pancakes – czego warto spróbować w USA

MAC&CHEESE – czyli po prostu makaron z serem. Nic zdrowego, nic lekkiego. To ugotowany makaron, połączony z sosem zrobionym zazwyczaj z mleka, sera, masła i jajek, doprawiony i zapieczony w piekarniku. Bomba kaloryczna jakich mało. Aczkolwiek całkiem przyjemna w smaku, przecież to najgenialniejsze połączenie sera i pasty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *